Kotły Gazowe Ogrzewanie

Jak działa kocioł kondensacyjny

Kocioł kondensacyjny to najbardziej nowoczesne urządzenie grzewcze. Jego zadaniem jest wykorzystanie każdej ilości paliwa. W przeciwieństwie do kotła tradycyjnego, wykorzystuje on zarówno najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, jak i ciepło z powstałych spalin.

Kondensacja to atut

Czym właściwie jest kondensacja? Kondensacja to inaczej ciepło skraplania. W przypadku, gdy substancja zmienia stan skupienia, między nią a otoczeniem następuje wymiana energii. Tę energię można odzyskać i wykorzystać. Tak właśnie dzieje się w przypadku nowoczesnych kotłów kondensacyjnych.

 

Działanie kotła kondensacyjnego

Są różne metody ogrzewania budynków. Do najnowocześniejszych należy niewątpliwie kocioł kondensacyjny. Zasada działania jest prosta. W kotle tego typu dochodzi do kondensacji pary wodnej, która powstaje podczas spalania gazu. W wyniku skraplania zostaje uwolnione ciepło, które można wykorzystać do ogrzania budynku. Dzięki temu odzyskuje się dodatkową energię.

W tradycyjnych kotłach ta energia byłaby bezpowrotnie stracona, gdyż spaliny zostałyby wyrzucone do atmosfery jeszcze z wysoką temperaturą: nawet do 100 stopni.

Kocioł kondensacyjny ma za zadanie wykorzystać tę energię. W jaki sposób? Otóż dzięki kondensacji następuje głębokie schłodzenie spalin  i przekazanie ich do instalacji centralnego ogrzewania. Ciepło ze spalin jest wykorzystane maksymalnie, a korzyści są tak dla nas jak i dla środowiska.

Zalety kotła kondensacyjnego

Kocioł kondensacyjny i jego zasada działania przynoszą wymierne korzyści. Dzięki wykorzystaniu dodatkowego ciepła ze spalin za pomocą kondensacji urządzenie pracuje znacznie oszczędniej. Ta oszczędność w porównaniu do kotła tradycyjnego wynosi ok. 11%. Niska temperatura spalin to mniejsza strata kominowa. 11% to bardzo wiele, gdy przeliczy się na koszty ogrzewania domu.

Na przykładzie kotłów kondensacyjnych widać, jak szybki jest rozwój technik grzewczych. Wszystkie unowocześnienia i zmiany mają na uwadze zarówno ogrzanie domu, jak i dbałość o środowisko naturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *