Energia Cieplna Ogrzewanie

Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – oto jest pytanie!

Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – na to pytanie muszą odpowiedzieć ci, którzy właśnie planują zainstalować w domu centralne ogrzewanie. Obie opcje mają swoje zalety i wady. Przed podjęciem decyzji należy jednak zdecydować o jednej ważnej rzeczy: o tym, do czego ma służyć zainstalowany kocioł.

Różnice między kotłem jednofunkcyjnym a dwufunkcyjnym

Najważniejszą różnicą między kotłami jest ich rola po zainstalowaniu. Wszystko zależy od tego, czy ma służyć wyłącznie do ogrzewania domu, czy też do przygotowania ciepłej wody. Kocioł dwufunkcyjny wykona oba zadania jednocześnie, jednak nawet on ma ograniczenia.

Kocioł jednofunkcyjny ma przede wszystkim ogrzewać wodę do centralnego ogrzewania. Jeżeli chcemy, by pełnił też funkcję ogrzewania wody użytkowej, musimy liczyć się z dodatkowym wydatkiem i zakupem zasobnika c.w.u., który należy podłączyć do kotła. Mankamentem tego połączenia jest to, że ogrzewanie domu zostaje przerwane w chwili, gdy trzeba podgrzać wodę użytkową.

Kocioł dwufunkcyjny rozwiązuje ten problem, gdyż może jednocześnie ogrzewać dom i wodę. Ponadto zajmuje mniej miejsca. Latem kocioł podgrzewa tylko wodę, zaś zimą głównym zadaniem staje się ogrzewanie domu. Przy zapotrzebowaniu na ciepłą wodę, kocioł przełącza się na konkretny tryb. Dlatego jedną z wad jest to, że powinien mieć większą moc niż to wynika z zapotrzebowania domu na ciepło. Poza tym woda w kranie nie jest natychmiast ciepła, trzeba chwilę zaczekać na jej ogrzanie.

Wybór nie jest prosty

Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – trudno odpowiedzieć, który jest lepszy. Wszystko zależy od wielkości domu, oczekiwań i ceny. Kocioł jednofunkcyjny jest tańszy, ale tylko pod warunkiem, że nie trzeba do niego dokupywać podgrzewacza wody użytkowej. Wówczas koszty są wyższe. Kocioł dwufunkcyjny jest tańszy, a jego instalacja znacznie prostsza. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego każdorazowo warto skonsultować się z fachowcami, którzy z pewnością doradzą najlepsze rozwiązanie. Ideału niestety nie ma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *