Energia Cieplna Ogrzewanie

Kocioł ma znaczenie

Wybór kotła jest trudną decyzją. Zarówno kocioł jednofunkcyjny, jak i dwufunkcyjny mają na celu ogrzanie budynku oraz ogrzanie ciepłej wody użytkowej. Różnią się wydajnością i sposobem ogrzewania wody.

Kocioł z podgrzewaczem

Kocioł jednofunkcyjny ma głównie ogrzewać wodę do zasilania instalacji grzewczej. W przypadku, gdy chcemy, by zadbał o ciepłą wodę w kranie musimy pomyśleć o dodatkowym urządzeniu. Potrzebny będzie wówczas kocioł z podgrzewaczem. Podgrzewacz zwykle wisi obok kotła lub stoi pod nim. Jest to zbiornik na wodę użytkową z wymiennikiem ciepła.

Kocioł dwufunkcyjny

Kocioł dwufunkcyjny ma na celu zarówno ogrzewać budynek jak i wodę użytkową. W tym wypadku to zadanie wykonuje tylko jedno urządzenie. Woda jest ogrzewana w kotle w chwili jej poboru, czyli po odkręceniu kranu. Należy pamiętać o odpowiedniej mocy grzewczej kotła, który ma za zadanie obsługiwać zarówno ogrzewanie, jak i wodę.

Kocioł z zasobnikiem

To  nie wszystko. Jest jeszcze kocioł z zasobnikiem warstwowym. Zasobnik nie posiada wymiennika ciepła tak, jak podgrzewacz. Wodę podgrzewa zewnętrzny wymiennik płytowy, który znajduje się w kotle. Urządzenie wygląda jak kocioł dwufunkcyjny, jednak działa jak jednofunkcyjny.

Wybór kotła

Kocioł z podgrzewaczem, kocioł dwufunkcyjny, czy kocioł z zasobnikiem – trzy opcje i pytanie: który? Kocioł jednofunkcyjny podgrzewaczem lub z zasobnikiem sprawdzi się w domu z dwiema łazienkami, zaś kocioł dwufunkcyjny montuje się zwykle w małych domach z jedną łazienką lub w mieszkaniach. Zobacz więcej na https://www.broetje.pl/kociol-dwufunkcyjny-jednofunkcyjny-podgrzewaczem/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *