Kotły Gazowe Ogrzewanie

Koszty instalacji CO mogą być niższe!

Każdy zastanawia się, jaki jest koszt instalacji ogrzewania gazowego. Nie każdy jednak wie, że może starać się o dotację, pożyczkę lub skorzystać z ulgi podatkowej. W związku z coraz gorszą jakością powietrza i pogłębiającym się kryzysem klimatycznym uruchamiane są różne programy, które zmniejszają wydatki tego typu przedsięwzięć. Jednym z nich jest program „Czyste powietrze”.

Kto może liczyć na pomoc

Na pomoc finansową z programu „Czyste powietrze” mogą liczyć właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych oraz wydzielonych mieszkań w budynkach jednorodzinnych. Jeżeli zdecydują się na wymianę starych pieców lub kotłów na nowe źródło ciepła: ekologiczne i spełniające kryteria programu, jest szansa na dofinansowanie nawet do 90%. Dzięki tej pomocy koszty instalacji CO znacząco spadną.

Procedura uzyskania dofinansowania nie jest trudna. Należy trzymać się wytycznych Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na wymianę starych pieców i kotłów jest jeszcze czas, gdyż wnioski o dofinansowanie można składać do 30 czerwca 2027 roku.

Cel programu

Nasza ziemia boryka się z kryzysem klimatycznym. Wszystkie kraje łączą się w staraniach, by zapobiec prawdziwej katastrofie. W Polsce wciąż jeszcze znajduje się mnóstwo starych pieców, które zanieczyszczają środowisko. Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej, zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń. Dzięki temu można uzyskać dofinansowanie, a jednocześnie znacząco zmniejszyć  koszt instalacji ogrzewania gazowego.

Nowoczesne kotły spełniają wszystkie wymagania rządowego programu „Czyste powietrze”.

Ulga podatkowa

Koszt ogrzewania co można zmniejszyć jeszcze w jeden sposób. Otóż istnieje jeszcze tzw. ulga termomodernizacyjna, którą rozlicza się w rocznym zeznaniu podatkowym. Dotyczy wydatków poniesionych na materiały, urządzenia i usługi, które wiążą się z realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Mogą z niej skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynków mieszkalnych. Takie przedsięwzięcie należy zakończyć w ciągu 3 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *